All work, no play

janvāris 8, 2009

2583897347_cdd802fc82

Jāsāk ar to, ka šodien cītīgi strādāju, tapēc nesanāca daudz laika  izklaiņoties riņķī apkārt un ievākt informāciju par kārtējiem pasaules brīnumiem.

Toties darba dienas vidusdaļā iesaistijos diskusijā par video spēļu industriju. Sāksim ar to, ka Latvijā spēļu industrija kā tāda nav vispār. Gaismas pils, zolīte un mīnusi nav gluži tas, kas pasaulē ir pazīstams zem šī cildenā nosaukuma. Izteicos, ka ļoti labprāt un ar visu sirdi un dvēseli varētu strādāt šajā sfērā, jo nu entuziasms ir daudz labāks dzinējspēks par algas čeku, taču var sapņot vien tālāk.

Jebkuram geimerim dzīvē pienāk brīdis, kad viņš saprot – viņš vēlas dot savu artavu šajā jomā un izlikt savas ģeniālās domas paša veidotā spēlē. 99% no tiem… nē drīzāk 99,99% no tiem apraujas pie pirmajiem soļiem – uzzināt, kā tad īsti spēles tiek veidotas. 

Pa tv ir bijušas neskaitāmas filmas, kur viens puišelis garažā apsēžas un ‘uzprogrammē’ spēli. Neticiet tam nevienu brīdi. Tas viss ir nolāpīti Holivudas meli, tā pat kā tas, ka visi arābi ir teroristi. Vidusmēra spēli veido vairāk cilvēku nekā vidusmēra pilnmetrāžas filmu. Tā pat ieguldītie līdzekļi vienā projektā ir daudz vairāk. Pat salīdzinoši vienkāršu spēli viens cilvēks nevar izveidot, ja vien viņam nav neirobežotas zināšanas visās jomās un tik pat daudz brīva laika. Tāpēc, dārgo spēlētāj, ja esi sadomājis, ka gribi uztaisīt savu spēli, aizmirsti, aizveries, sēdies un spēlē tālāk jau esošās!

Vienīgās spēles kuras var izveidot viens cilvēks ir tautā sauktās ‘mazās’ jeb flash spēlītes, kā arī Gaismas pils, zolīte un kas tur vēl tajā brandžā? 

Spēļu veidošana mūsdienās nav izklaide, bet pamatīgi izpleties izklaides bizness, kas līdzekļu apgrozījuma ziņā stājas blakus kino biznesam. Tad kāpēc Latvijā ir čušš? Latviešiem nav pieredzes profesionālā līmenī, attiecīgi nav zināšanas par jaunākajām tehnoloģijām, un līdz brīdim, kad viņi pa vakariem, pašmācības ceļā tās apgūs, visa pārējā pasaule jau atkal būs soli priekšā. Vienīgā izeja – jāatbrauc lielajiem onkuļiem no milzīgajām kompānijām, jāatver šeit studija ar lēto darba spēku, jāapmāca cilvēkus ar potenciālu un pamata zināšanām un tad varēsim teikt – mēs bļ.. Latvijā taisam afi..nās spēles!

Scenārijs nummur divi, būtu izmantot esošās – publiski pieejamās tehnoloģijas un uz to pamata izveidot unikālas spēles, kas būtu soli priekšā pasaulei, ne tik ļoti tehnoloģiski, kā idejiski, kas pašlaik ir pasaules spēļu industrijas vājais punkts. Visos uzņēmumos, kā jau visās sfērās, pie vadības pults ir veci resni zobārsti un advokāti, kas ne sūda nesajēdz no lietas, un izvēlas nevis jauno censoņu orģinālās idejas, bet uz jau stabilu, pārbaudītu ‘vērtību’ rēķina turpina raust savus miljonus. Rezultātā spēļu kompānijas ar skaistām, taču garlaicīgām un vienveidīgām spēlēm ir uzvarētājs, taču nogurušais zaudētājs – spēlētājs turpina vērt vaļā savu maciņu, lai iegādātos to pašu atkal, jaunā iepakojumā.

Scenārijs nummur trīs būtu dzīvot uz ‘modu’ rēķina. Modi (modifikācijas) ir jau izdotu spēļu pārtaisīšāna par interesantākiem un orģinālākiem projektiem, ar ko parasti nodarbojas spēļu fani un puikas garažās, kam šaušalīgi gribas taisīt spēles. Un tad teļa acīm gaidīt, kad kāda no kompānijām pamanīs mazos talantīgos censoņus un paņems savā paspārnē. Taču veidošanas procesā algas čeks nespīd un darbs pēc darba pa vakariem, nav izcils scenārijs.

Latvijā spēles netaisa, un tās, kuras taisa, vai nu nav nopietni uztveramas, vai tā īsti nemaz nav spēles, bet gan spēlētāju spīdzināšana ar izmocītām pašdarbnieku idejām, kuras no neviena gala nav izklaide, kur nu vēl baudāmas. Viss. Atpakaļ pie darba!

Advertisements

2 Responses to “All work, no play”

  1. Mormons Says:

    Latvijā it palaists trubaz.com ar casual mmo, ko tiešām ir taisījis vesels bars cilvēku

  2. tomaac Says:

    tā nepavisam nav latviešu veidota spēle. http://topspeed.onrpg.com/
    Ķīniešu roku darbs

    Latvieši vnk ir uzlikuši serveri un lapu pārtulkojuši.


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: